Novinka v jógové praxi 🙂
„Mozkomíšní mok je dirigent, buňky jsou orchestr a zdraví je hudba.“
„Jen tekuté tělo je schopno plného poznání.“
Kraniosakrální jóga (cranium = lebka; sacrum = křížová kost) je soubor cvičení odrážejících výzkumy vědy mozku, ale také zařazuje starobylé jógové ásany ve spojitosti s dechem. Pracuje s uvolňováním fascií, čímž dochází ke snížení celkového napětí v těle člověka. Transport látek do buněk (výživa) a z buněk (odpadní látky) může být totiž jen tak velký, jak velká je uvolněnost tkání v těle. Napětí má velký negativní vliv na proudění mozkomíšního moku, které se zpomaluje a díky tomu není možné do mozku dostat potřebné množství látek – např. hormonů a cukrů. Mozek začíná fungovat na omezený výkon a málo používané funkce z něj mizí. Někdy proto přestáváme mít dobré pocity, zapomínáme na radost a mohou následovat deprese a nemoc.
Rytmus, kdy se plní kraniosakrální systém mokem, je velmi jemný. Je skrytý pod rytmem dechu, který si všichni plni uvědomujeme a pod rytmem tlukotu srdce, který dokážeme nahmatat na tepnách těla jako pulz. Když se tekutinou naplní ochranný vak, celé tělo se rozvine jako květ, na který dopadá sluneční světlo. Když tekutina ustoupí, tělo se podobně jako květ uzavírá.
V kraniosakrální józe je využíván tzv. spouštěč klidového bodu*) – vleže na zádech se vloží pod spodinu lebeční speciální pomůcka, která zastaví mozkomíšní mok ve čtvrté mozkové komoře. Po uvolnění stlačení vznikne vlna, která projde glymfatickým systémem mozku a jemně ho pročistí. Tím zajistí snadnější transport tekutin, který probíhá okolo hlavních cév mozku. Bonusem tohoto stavu je klidná mysl.
Během lekcí kraniosakrální jógy se soustředíme na speciální pumpování v jógových ásanách, které spojuje blahodárné účinky jógy s možností ovlivnění dechu života – proudění mozkomíšního moku. Tím se otevře možnost té nejpřirozenější detoxikace na světě. Toto speciální pumpování také rozbíhá lymfu hlavně v uzlinách pod paží, do kterých ústí právě glymfatický systém.
Po cvičení je u člověka patrná vitalita, která přetrvá až dva dny po cvičení. Často jsou také zaznamenány pocity svěžesti v páteři. Kraniosakrální jóga příznivě působí na fyzickou i psychickou stránku člověka, odstraňuje úzkosti, pocity nenaplnění a prázdnoty. Přináší a obnovuje pocity radosti. Probouzí přirozené léčivé mechanismy těla, celkově harmonizuje a slouží jako cesta sebepoznání.
Součástí lekce je závěrečná meditace / zklidnění, která nás vede do poznání. Je to ponoření do ticha. Objevujeme svět, kde mlčí smysly a my můžeme vnímat, kdo jsme. Je to tak jemné, jako byste chtěli na rušné ulici slyšet motýlí křídla. A je to blažené a radostné bez příčiny. Tím mj. se posiluje imunita, vyrovnává se krevní tlak a snižuje se psychické napětí.
*)Techniku klidového bodu (Still Point) původně vyvinul americký osteopat W.G. Sutherland. Dr. Sutherland vycházel z toho, že mozek se dokáže „smršťovat“ a že pulzuje obdobně jako srdce, jen s tím rozdílem, že mozek nečerpá krev, ale mozkomíšní mok. Věděl, že v hlubinách mozku, v prostoru přímo nad krční páteří, v blízkosti největšího „zásobníku“ mozkomíšního moku (4. mozková komora) je oblast, jež obsahuje velké množství důležitých jader mozkových neuronů (místa vzniku nervů). Jakmile je tato oblast stlačena jemnou kompresí na zátylku – na dostatečně dlouhou dobu (10 – 30 minut), začne mozek „pumpovat“ do tohoto zásobníku tuto „čerstvou energetickou kapalinu“. Tím dostanou jádra mozkových neuronů k dispozici novou energii, která může zlepšit činnost celé nervové soustavy.
Jak probíhá lekce kraniosakrální jógy?
Promluva – na začátku lekce se naladíme na prostor a na sebe. Stanovíme si záměr a připomeneme některý z přínosů praktikování kraniosakrální jógy.
Krátká relaxace pomocí „klidového bodu“ – tato pomůcka zastavuje mozkomíšní mok ve čtvrté mozkové komoře. Klidový bod se běžně projevuje jako stav prohlubujícího se klidu, v němž vznikají léčivé procesy.
Praktikování ásán posilující a uvolňující tělo a ásán s pumpováním dechu života – pomalým plynutím zaujmeme pozice vybrané podle ročního období, z nichž některé jsou obohaceny o pumpování dechu života. To vše s důrazem na pravidelné dýchání, uvolňování napětí v těle (fascie) a vnímání sebe sama.
Dechová cvičení příp. některé techniky z thajské masáže – pomocí dechových cvičení získáváme novou energii, obnovíme vitalitu a zharmonizujeme dech v obou nosních dírkách. Thajská masáž podporuje proudění energie v celém těle a vede k vystředění páteře.
Závěrečná meditace nebo vizualizace – našim cílem bude zklidnění či úplné zastavení mysli. Vnímání našeho vnitřního prostoru s otevřenou pozorností.
Pozn.: Kraniosakrální jóga se cvičí ve volném oblečení, nejsou vhodné elastické kalhoty z umělých materiálů.
®Kraniosakrální jóga je chráněna ochrannou známkou.
Organizační informace:
a) Kurz: 11 lekcí s první lekci zdarma (kdo se přihlásí později, tak samozřejmě o to méně zaplatí). Celkem 11 lekcí za 1.500 Kč. (od 14.9. do 30.11.2020; 28.9. je státní svátek a necvičí se)
Přihlašování na: info@opecujse.cz. Následně budou zaslány platební informace.
b) Jednorázový vstup – přihlášení buď formou rezervačního systému Živy (https://ziva-ova.cz/rezervace/) nebo případně e-mailem. Cena 150 Kč na místě.